Terapia grupowa jest formą pomocy i wsparcia, na którą składają się regularne spotkania grup osób decydujących się na wspólną pracę nad swoimi trudnościami, pod okiem doświadczonego terapeuty.
Głównym założeniem psychoterapii grupowej jest przekonanie, że problemy psychologiczne mają swoje źródło w relacjach z innymi ludźmi i w nich też odnajdują odzwierciedlenie. W terapii grupowej poza relacją z terapeutą, istotna jest relacja pomiędzy osobami uczestniczącymi w spotkaniach, jak również to, co zadziewa się wewnątrz grupy w toku wspólnej pracy.
Rolą terapeuty jest moderowanie spotkania, dbanie o zachowanie bezpiecznej przestrzeni, stworzenie warunków, żeby każdy uczestnik czuł się wysłuchany. Ale również dopasować pracę terapeutyczną do potrzeb uczestników oraz pilnowanie by przestrzegano zasad ustalonych na początku wspólnej pracy grupy.
Czujesz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji? Potrzebujesz zrozumienia swoich doświadczeń w kontaktach interpersonalnych? Chciałbyś wymienić doświadczenia z osobami przeżywającymi podobne problemy? Potrzebujesz zmiany przekonań na temat relacji? A może czujesz się osamotniony w doświadczanych trudnościach bądź stygmatyzowany z powodu przynależności mniejszościowej?