Każdy z nas doświadcza różnych problemów oraz poszukuje rozwiązań, żeby poprawić jakość swojego życia. Odpowiedzią na nie może być psychoterapia. Psychoterapeuci udzielają pomocy z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, bo kluczowe w tym przypadku jest indywidualne podejście. Terapia może pomóc z radzeniem sobie ze stresem i trudnościami, w lepszym zrozumieniu siebie – to najlepsze narzędzie do zmiany.

Psychoterapia, co to jest i jak może pomóc, czyli krótka definicja pojęcia

Psychoterapia to proces, zwykle jest nim cykl rozmów z zaufaną, ale wykwalifikowaną osobą, czyli psychoterapeutą. Rozmowy te mogą odbywać się indywidualnie albo w grupie. To właśnie dzięki nim możliwe jest rozpoznanie i złagodzenie trudności życia codziennego pochodzących z różnych źródeł. Wsparcie, które możesz uzyskać od psychoterapeuty, w takich przypadkach jest nieocenione. 

Psychoterapia łączy z sobą elementy i podstawy medycyny psychologii oraz filozofii. J. O. Prochaska i J. C. Norcross opisują psychoterapię jako pomoc związaną z modyfikacją podejścia, zachowań, procesów poznawczych, emocji czy też innych cech osobowych. Psychoterapeutę i pacjenta powinna łączyć wspólna droga do celu, w której specjalista jest jedynie swego rodzaju towarzyszem – to trzeba czuć! Zaufanie, wyrozumiałość, empatia, szacunek wspólna praca pozwalają podczas całego procesu krok po kroku zidentyfikować potrzeby, przepracować je oraz wprowadzić korzystne zmiany. Bo psychoterapia to nie tylko niwelowanie trudności życia, ale także rozwój w kierunku nowych wyzwań w przyszłości.

O czym powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

  1. Psychoterapeuci wykorzystują różne podejścia

Psychoterapia nie posiada jednego, uniwersalnego podejścia, każda droga wymaga indywidualnego planu. Dlatego świadomi psychoterapeuci czerpią z różnych teorii opisujących działanie ludzkiej psychiki: 

  • psychoterapii poznawczo-behawioralnej, 
  • psychoterapii psychodynamicznej,
  • humanistyczno-egzystencjalnej,
  • systemowej. 

Każdy z nich ma swoje zalecenia i ograniczenia. To do potrzeb pacjenta psychoterapeuta dobiera metody i techniki, ale najważniejszym elementem każdej sesji jest szczera rozmowa.

  1. Sesja może wyglądać różnie

Rozmowa, to ona jest podstawowym narzędziem psychoterapii. Otwarty dialog między specjalistą a pacjentem pozwala eksplorować myśli, doświadczenia oraz uczucia, które niejednokrotnie są głęboko ukryte. Jego uzupełnieniem mogą być m.in. ćwiczenia i zadania oraz terapia poznawcza. 

  1. Terapia jest dla każdego 

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii zazwyczaj nie jest łatwa. Warto pamiętać, że psychoterapia jest dla każdego – także dla Ciebie. Niezależnie od wieku, płci orientacji seksualnej czy innych indywidualnych cech można do niej przystąpić. 

  1. Do specjalisty można wybrać się w dowolnej chwili

Przebyty kryzys, niełatwe do rozwiązania sytuacje życiowe, brak koncentracji wpływające niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie – już wtedy warto udać się po wsparcie. Radzenie sobie z trudnościami w pojedynkę jest trudne, dlatego terapeuta oprócz wsparcia może pomóc Ci w odnalezieniu drogi, strategii do osiągania celów. Warto pamiętać, że psychoterapia to także miejsce do pracy nad samorozwojem, do nauki siebie oraz akceptacji otoczenia.

  1. Jakie są cele psychoterapii?

Oczywistym celem jest poprawa jakości życia codziennego. Natomiast każdy indywidualne podczas sesji psychoterapeutycznej określa jej efekty, które zostają osiągane w różnym czasie i częstotliwości spotkań. Kluczem do sukcesu jest nie tylko zaufanie do terapeuty, ale też gotowość do pracy nad sobą.

Psychoterapia – krótki opis pracy z psychoterapeutą

Jedna, pięć czy dziesięć wizyt wystarczy, żeby przepracować problem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Psychoterapia może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, jest to proces indywidualny. 

Podczas pierwszych spotkań określane zostają potrzeby oraz oczekiwania związane z terapią. Dopiero po  ich ustaleniu możliwe jest przejście do kolejnego etapu. Jednak już w czasie pierwszych wizyt powinna zacząć budować się więź i zaufanie pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. 

Najlepiej szukać wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy wspierają i wzbudzają ufność. Podczas kolejnych spotkań relacja powinna się wzmacniać, a rozmowa o przeżyciach i emocjach być szczera. W przypadku braku poczucia porozumienia oraz zaufania warta rozważeniu jest wizyta u innego psychoterapeuty. 

Ostatni etap rozpoczyna się, kiedy pacjent oraz psychoterapeuta stwierdzają, że założone wcześniej cele zostały osiągnięte. Wówczas przychodzi czas na podsumowanie psychoterapii, zaobserwowania zmian oraz stopnia ich wprowadzenia. 

Źródła: 

Opracowania różne, I. D. Yalom

Psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna w świetle filozofii spotkania, Grzegorz Krupa, 2017

Systemy psychoterapeutyczne. Analiza transteoretyczna, J.O. Prochaska, J.C. Norcross, Instytut Psychologii Zdrowia PTP, Warszawa 2006, s. 5.