Ważne jest to co tu, teraz i to, co zdarzy się w przyszłości – to główne założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Podczas realizacji terapii TSR terapeuta ukazuje możliwości rozwiązań danej sytuacji i to, w jaki sposób można osiągnąć cel poprzez wykorzystanie swoich mocnych stron. 

Czym jest terapia TSR?

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach TSR ang. Solution Focused Brief Therapy (SFBT) swoje początki ma w latach 80, czyli wtedy kiedy powstało Brief Family Therapy Center w Milwaukee. Jego założycielami i prekursorami są Steve de Shazer i Insoo Kim Berg. TSR skupia się na teraźniejszości i przyszłości poprzez skoncentrowanie się na pozytywnych emocjach oraz poszukiwaniu dróg wyjścia z trudności. Przyczyny ich powstawania stawia na drugim miejscu, to wyróżnia ją wśród wszystkich metod terapeutycznych, które opierają się na analizie przebytych traum i wydarzeń. 

Co wyróżnia metodę TSR? 

W sesjach terapeutycznych bazujących na nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach charakterystyczny jest układ między psychoterapeutą a pacjentem. Z punktu widzenia podejścia TSR każdy z nas posiada zdolności pozwalające na radzenie sobie z trudnościami. Potrzebne do tego są właściwie zadane pytania. Dlatego tak ważna jest partnerska relacja terapeuty i pacjenta zamiast stawiania diagnoz.

Główne cele i założenia stosowane podczas terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach 

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach mogłaby posiadać tożsamą nazwę podejścia skupiającego się na przyszłości i towarzyszącym jej pozytywnym emocjom. Dlaczego? Bo to jest właśnie jedno z założeń TSR. Model zakłada też zwiększoną koncentrację na rozwiązaniach, czyli na tym, jak radzić sobie z trudnościami. Terapia uwypukla mocne strony i pozytywne zmiany, dzięki którym jakość życia jest jeszcze lepsza. Natomiast wskazane jest unikanie schematów niedziałających, nieprzynoszących korzyści w rozwiązywaniu problemów życia codziennego. 

Zalety i ograniczenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, jak każda metoda ma swoich zwolenników oraz oponentów. Niektóre z zalet TSR mogą być także jej wadą. Przykładem może być skupienie się tylko na pozytywnych aspektach podczas pracy z trudnymi emocjami. Terapia nie skupia się na przeszłości, czyli na przyczynach powstawania problemów. 

TSR jest także podejściem terapeutycznym posiadającym wiele zalet i zastosowań, do których należą w szczególności:

  1. indywidualność – każdy z nas musi sam z terapeutą wypracować ścieżkę pracy, nie ma jednego uniwersalnego podejścia do osiągnięcia celów,
  2. relacja partnerska między psychoterapeutą a pacjentem, w której sami jesteśmy ekspertami, a terapeuta tylko poprzez właściwe pytania wskazuje nam drogę.
  3. brak etykietowania, bo podczas TSR nie analizuje się przeszłości i nie ocenia się minionych przeżyć,
  4. czas skuteczności terapii, terapia szybko przynosi efekty z uwagi na skupienie się i zadawanie właściwych pytań, 
  5. samowystarczalność – każda osoba posiada zasoby i umiejętności, dzięki którym może radzić sobie z różnymi sytuacjami,
  6. akceptacja i poczucie własnej wartości, terapia skupia się na tym co pozytywne. 

Źródła:

S. Shazer S., Clues Investigating solutions in brief therapy, Norton & Co, 1988

I. K. Berg, Family-Based Services. A solution-focused approach, Norton & Co, 1994